De kunst van een goede cappuccino

21 oktober 2025 10:07

Uit

Image

Anne&Max Leeuwarden

Koffie wordt vaak het zwarte goud genoemd. Toch smaakt geen kopje hetzelfde: iedere koffiebar, restaurant of café geeft er een eigen draai aan. Bij Anne&Max in Leeuwarden gaat het verder dan smaak alleen. Hier schenken Marloes en Toon bewust koffie. Met aandacht voor herkomst, beleving én de mensen die eraan bijdragen.

Koffie met een missie
Achter elke slok bij Anne&Max gaat een verhaal schuil. Het begint bij de boer, bijvoorbeeld in Peru, waar de organisatie de koffieplantages bezoekt. Niet alleen om de kwaliteit van de bonen te proeven, maar vooral om te begrijpen wie erachter zit. Hoe leven de families, hoe werken ze, en wat hebben ze nodig om vooruit te komen? Zo ontstaat een eerlijke reis van boon tot kopje. “Goede koffie is ook goed voor iedereen die het maakt,” zegt Toon met overtuiging.

“Cappuccino na 11 uur? Mag gewoon!”

De koffiereis 

Die reis loopt via de Nueva Florida-gemeenschap in Peru, waar vijftien jaar geleden de eerste koffieplanten werden gezet. Dankzij Afrikaanse droogbedden kunnen de bessen daar nu beter rijpen. Via Cultivar, dat boeren en afnemers eerlijk verbindt, belanden de bonen bij Keen Coffee in Utrecht. Daar worden ze met zorg gebrand op hun unieke smaakprofiel. Pas dan komen ze terecht in de huiskamers van Anne&Max, waar barista’s ze tot leven wekken met de juiste maling, druk en temperatuur. Zo proef je in Leeuwarden de hele keten terug.

Baristas met passie

Nieuwe medewerkers krijgen bij Anne&Max een opleiding, of ze nu in de bediening, keuken of achter de espressomachine staan. Barista worden vraagt namelijk meer dan een paar knopjes indrukken. “Onze barista’s stellen elke ochtend de machines af,” legt Toon uit. “Zelfs temperatuur en luchtvochtigheid hebben invloed op je koffie. We zoeken steeds naar de perfecte ‘brew ratio’: de verhouding tussen de hoeveelheid koffie en water die de smaak bepaalt.”

Maar het échte leren begint pas daarna, als barista’s experimenteren en zich verdiepen. “Die ontwikkeling geeft koffie diepgang,” zegt Toon. Het resultaat proef je in elke kop.

De cappuccino als trots

Van alle koffies springt er één uit: de cappuccino. Romig, zacht en in Leeuwarden wekelijks honderden keren besteld. Het geheim zit in de combinatie van bonen en melk. Die melk komt van Weerribben Zuivel, waar koeien buiten grazen en er met zorg voor natuur en dier wordt gewerkt. Het maakt de schuimlaag niet alleen perfect, maar geeft de cappuccino ook een eerlijk verhaal. En voor wie liever plantaardig drinkt, staan de barista’s net zo klaar.

Latte art

“Vroeger was een cappuccino geslaagd als de koffielepel bleef drijven op het schuim. Daar kwam vaak nog een laagje cacaopoeder overheen,” vertelt Toon. Tegenwoordig draait het om latte art: de kunst om met melkschuim figuren te schenken.

Marloes oefende thuis eindeloos tot ze de techniek onder de knie had. Nu geeft ze die kennis door aan het team, zodat elk kopje een klein kunstwerkje kan zijn. “Ik kan nog net een hartje maken,” grapt Toon. “Maar uiteindelijk gaat het voor mij om de smaak.”

Italiaanse regels

In Italië drink je cappuccino alleen ’s ochtends, maar in Nederland mag het op elk moment van de dag. “Ik hou me wel aan de Italiaanse regels,” lacht Toon. “Al kies ik zelf liever voor een flat white in de ochtend, die is wat sterker.”

Het maakt niet uit wat je bestelt: cappuccino, espresso of een creatieve latte. Bij Anne&Max in Leeuwarden is koffie altijd meer dan een drankje. Het is een ervaring, een verhaal en een moment om even stil te staan.